Obec Bešeňová
ObecBešeňová

Vitajte!

Bešeňová je malá obec, ktorá sa nachádza v centre turisticky atraktívneho regiónu Liptov. Sme známi hlavne vďaka termálnym prameňom a Vodnému parku Bešeňová.

Automatický externý defibrilátor - OZNAM

Obec Bešeňová z vlastných zdrojov zakúpila a namontovala život zachraňujúci prístroj automatický externý defibrilátor (AED) na verejne dostupnom mieste v našej obci - na vonkajšej stene budovy pri INFOKIOSKOCH.

Defibrilátor je oficiálne zaregistrovaný v databáze Integrovaného záchranného systému SR.

FOTTO miesta uloženia

na stiahnutie

Postup použitia:

V prípade, že ste svedkom kolapsu, odpadnutia, prípadne podobnému náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu osoby vo Vašom okolí, volajte číslo 155. Ak operátor Krajského operačného strediska na základe opisu zdravotného stavu vyhodnotí, že je potrebné použiť defibrilátor, okamžite bude kontaktovať buď starostu obce Ing. Martina Barana alebo iného zaškoleného člena obecného úradu, a ten bezodkladne vyzdvihne defibrilátor, ktorý je umiestnený na vonkajšej stene budovy pri Infokioskoch a pôjde pomáhať pacientovi. V prípade, že v danom okamihu sa nikto z menovaných nebude môcť dostať k pacientovi, operátor vyzve volajúceho, aby on sám išiel vybrať defibrilátor a ďalej sa riadil jeho pokynmi (v tomto prípade však pri pacientovi musí zostať ďalšia osoba).

V akútnych prípadoch môžete defibrilátor použiť kedykoľvek aj bez predošlého vyzvania operátora. Je však vhodné byť súbežne v kontakte s linkou 155.

Prístroj je automatický a udáva jednotlivé pokyny pre obsluhu. AED má iba jediné tlačidlo určené obsluhe, ktoré sa používa na udelenie výboja ak prístroj sám určí, že je potrebný.

• Po otvorení prístroja je potrebné krátko vyčkať na jeho spustenie.

• Následne prístroj vyzve obsluhu, aby priložené elektródy správnym spôsobom umiestnila na odhalenú hruď postihnutého. Jedna sa prikladá na srdcový hrot na ľavú, takmer bočnú stranu hrudníka a druhá elektróda do jeho stredu.

• Následne je potrebné skontrolovať či sa postihnutého nikto nedotýka, aby bolo možné bez ruchov správne vyhodnotiť srdcový rytmus.

•  V prípade, že je potrebné udeliť výboj, je potrebné stisnúť červené tlačítko, načo prístroj upozorní.

• Je na obsluhe, aby skontrolovala či sa postihnutého nikto nedotýka a následne stlačením tlačidla udelila výboj.

• Prístroj po udelení výboja krátko opäť zanalyzuje srdcovú činnosť a podľa potreby odporučí pokračovanie v kardiopulmonálnej resuscitácii, alebo aj nie.

Použitie defibrilátora nenahrádza výjazd rýchlej zdravotnej pomoci, to znamená, že aj v prípade použitia defibrilátora bude posádka sanitky smerovať k pacientovi. V prípade aktuálnej obsadenosti alebo v prípade nepriaznivého počasia môže byť použitie defibrilátora veľká pomoc, pretože v takýchto prípadoch častokrát rozhodujú minúty.

Základná a neodkladná resuscitácia s použitím AED

Základná neodkladná resuscitácia s použitím AED 2.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 451,04 kB

AED KIOSKY 1.jpeg

Typ súboru: JPEG obrázok, Velkosť: 462,89 kB

AED KIOSKY 2.jpeg

Typ súboru: JPEG obrázok, Velkosť: 498,28 kB
Dátum vloženia: 25. 3. 2024 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 3. 2024 9:05

VÝVOZ ODPADOV

3D vizualizácia

Obec Bešeňová

Riešenie migračných výziev v obci Bešeňová

Novostavba tribúny

Všešportový areál Bešeňová II. etapa

.

Aerovizuálna prehliadka obce

CELKOM:1652442

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

dnes, nedeľa 28. 4. 2024
oblačno 18 °C 5 °C