Obec Bešeňová
ObecBešeňová

Vitajte!

Bešeňová je malá obec, ktorá sa nachádza v centre turisticky atraktívneho regiónu Liptov. Sme známi hlavne vďaka termálnym prameňom a Vodnému parku Bešeňová.

rozšírené vyhľadávanie

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI, - NAHLASOVANIE ZMIEN do 31.01.2023

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI - NAHLASOVANIE ZMIEN do 31.01.2023 1

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI, - NAHLASOVANIE ZMIEN do 31.01.2023

Obec Bešeňová oznamuje fyzickým a právnickým osobám, ktorým v roku 2022 vznikla akákoľvek zmena k dani, že majú povinnosť túto zmenu nahlásiť na obecný úrad do 31.01.2023.

Rovnako oznamujeme občanom, ktorí si chcú uplatniť úľavu na polatok za komunálne odpady, že všetky podklady stanované vo VZN 2/2022 je potrebné doručiť do 31.01.2023.

V neskorších prípadoch obecný úrad túto skutočnosť nemusí akceptovať.

Priznanie k dani z nehnuteľnosti podávajú len tie fyzické a právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku, a to do 31. januára.
Podľa § 99a zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady priznanie k dani z nehnuteľností je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

• Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia daňovník nadobudne nehnuteľnosť vydražením, je povinný podať priznanie k dani z nehnuteľností do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
  • Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia daňovník nadobudne nehnuteľnosť v dedičskom konaní, je povinný podať priznanie k dani z nehnuteľností do 30 dní od vyznačenia právoplatnosti dedičského osvedčenia.
  • Ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie, čiastkové priznanie, opravné priznanie alebo dodatočné priznanie k dani z nehnuteľností podá každý spoluvlastník do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu.
  • Ak sa spoluvlastníci dohodnú, príslušné priznanie podá zástupca, ktorého dohodou určili spoluvlastníci, pričom túto skutočnosť vyznačí v príslušnom priznaní.
  • Ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, príslušné priznanie podáva jeden z manželov.

Ak daňovník podal priznanie k dani z nehnuteľností v termíne do 31. januára a v ďalšom období sa stane vlastníkom ďalšej nehnuteľnosti alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo mu zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, je povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností príslušnému správcovi dane z nehnuteľností.

Priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.
    V tomto tlačive daňovník označí druh priznania, ktorým je priznanie, čiastkové priznanie, čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti, opravné priznanie alebo dodatočné priznanie.

Tlačivo na daňové priznanie: https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovnictvo/priame-dane/miestne-dane-poplatky/vzory-tlaciv/vzory-danovych-priznani-k-dani-z-nehnutelnosti-miestnym-daniam/

Dátum vloženia: 10. 1. 2023 13:17
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 1. 2023 13:24
Autor:

VÝVOZ ODPADOV

Január 2023
Po Ut St Št Pi So Ne

3D vizualizácia

Obec Bešeňová

Všešportový areál Bešeňová II. etapa

.

Aerovizuálna prehliadka obce

ONLINE:4
DNES:115
TÝŽDEŇ:690
CELKOM:1511071

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

dnes, utorok 31. 1. 2023